معنی جامع کلمه بیت در لغت

اگه بخوام به زبان ساده و خودمونی و حیلی راحت بگم بیت یا Beat  همان ضرب در اصطلاح فارسی است که معیاری برای شمارش گذشت زمان در یک میزان است. معمولاً فاصله زمانی هر رفت و برگشت عقربه مترونوم معادل یک بیت یا ضرب محاسبه می شود. در یک میزان چهار ضربی موسیقی، نوازنده معمولاً بر روی ضرب اول بیشترین تاکید را می کند و پس از آن بر روی ضرب سوم و ضربهای دوم و چهارم عموماً ضربهای ضعیف بشمار می آیند. آهنگساز یا نوازنده ممکن است به دلخواه خود جای ضربهای قوی و ضعیف را عوض کند. بیت در موسیقی هیپ هاپ رایج تر از سایر سبک ها است!  برای یک خواننده هیپ هاپ، ضرب و ریتمی ساده هم می تواند کافی باشد تا کلام خود را روی بیت سوار کند! بیت نوعی از موسیقی ساز محور Instrumental است که فاقد کلام می باشد!  “بیت“ ها  آهنگ های آماده ای هستند که شاخص اصلی آنها ریتم و ضربشان است! در اکثر موارد ، معمولا بــیت ساز بیت را طبق سلیقه و حس شخصی خود می سازد! در کشور های خارجی سایت های زیادی در زمینه تولید و فروش آنلاین آثار موسیقایی از جمله Beat ، فعالیت دارند و متناسب با فرهنگ و سلیقه مخاطبین خود اقدام به تولید و فروش بیت می کنند!

در لغت به معنای ضربان و یا ضرب در موسیقی می باشد که استفاده از آن در بین تنظیم کنندگان بسیار مرسوم است.در کنار کلمه بیت ( Beat ) ، کلمه‌ای نام آشنا به نام Bit هم به گوش می‌خورد که معنای آن کاملا متفاوت از Beat چیست؟ است و بیشتر در علم فناوری اطلاعات ( IT ) مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر بخواهیم معنی آن را در لغت بگوییم به یک واحد باینری نیز گفته می شود.

بیت چیست؟ | Beat چیست؟ بیت یا Beat در کلمه و لغت نامه (دیکشنری) مترادف کلماتی نظیر (ضربت ، ضربان ، ضرب در موسیقی و … ) است!

تلفظِ لغتِ Beat “بیت” در زبان انگلیسی به صورت (bit = بی + یت) می باشد!  بیت در موسیقی واژه‌ای است که قالبا به ریتم یک آهنگ گفته می شود.در واقع بیت در موسیقی فراتر از یک ریتم است و با پیشرفت موزیک و به وجود آمدن سبک‌هایی مانند الکترونیک و مخصوصا هیپ‌هاپ این واژه مفهوم متفاوتی پیدا کرده است.بیایید اینگونه بگوییم که هر تنظیم کننده برای شروع و ساخت یک آهنگ، استراتژی مخصوص به خود را دارد و طبق سلیقه خود پیش می رود ولی اکثرا برای تنظیم هر آهنگی ابتدا ریتم و یا بیت در موسیقی نوشته می شود. و پایه و اساس هر آهنگی را ریتم و ضرب آن مشخص می کند. بیت موزیک در سبک‌های مختلف معانی متفاوتی دارد ولی واژه بیت در موسیقی هیپ هاپ بیشترین استفاده در سبک‌های مختلف را دارد.در واقع خوانندگان سبک رپ اکثرا روی یک بیت ، اشعار خود را می نویسند و با توجه به ریتم آن نحوه خواندن خود را مشخص می و انتخاب می‌کنند.یکی از مشخصه‌های یک بیت ،بی کلام بودن آن است که به صورت ساز محور است و غالبا به صورت  سمپل  نیز ساخته و استفاده می شود.

ضرب آهنگ یا ریتم چیست ؟

ضرب آهنگ یا ریتم از جمله واژه هایی است که در زمینه موسیقی بسیار مهم و کاربردی است و شناخت آن از اولین قدم های مهم برای شروع موسیقی می باشد. ضرب آهنگ یا همان ریتم به معنی توالی ضربه های آهنگ که برای موزون کردن نوای موسیقی به کار می رود.به عبارت دیگر تکرار پی درپی یک حرکت پایدار در زمان مشخص را در موسیقی وزن یا ریتم می نامند.به هر عمل یا حرکت متناوب ریتم می‌گویند. اساس ریتم در واقع یک الگو است که مدام تکرار می‌شود. معمولا انسان‌ها از کار‌هایی که یک الگوی منظم (یا همان ریتم) داشته باشد لذت بیشتری می‌برند.ریتم و حالت‌های مختلف آن در تمام عناصر طبیعی و اتفاقات و انرژی‌های آزادشده در محیط پیرامون و نیز حتی در مفاهیم و تصورات ذهنی نفوذ دارد.هرچیزی که وجود دارد از ضرب‌آهنگی درونی تشکیل شده و همچنین در روند تکامل درگیر ریتم‌های بیرونی نیز می‌گردد و در نهایت مجموعه‌های منظم بزرگتری را شکل می‌دهند.این ریتم‌ها از انرژی‌هایی برخوردار هستند که در صورت همخوانی با ریتم‌های پیرامون در یکدیگر تافته شده و انرژی‌های همسوی بزرگتری را آزاد می‌کنند و نیز اگر با یکدیگر همسویی و همخوانی نداشته باشند درصورت مواجهه قطعاً به یکدیگر آسیب می‌زنند و در روند حرکت یکدیگر اختلالاتی ایجاد می‌کنند.قطعاً تا به حال پیش آمده که با دقت به ضربان قلبتان و نظم فواصل زمانی آن توجه کنید. نظمی که متوجه آن می شوید چیزی نیست جز همان “ضرب‌آهنگ” یا “ریتم”، که در طبیعت و محیط اطرافمان به وفور اتفاق می افتد و در دنیای موسیقی نیز آن را به کار گرفته ایم تا به قطعات موسیقی انسجام و در عین حال هیجان ببخشیم.ما (شنوندگان موسیقی) این نظم را در سطوح مختلف درک می کنیم و در نتیجه گاهی با یک قطعه موسیقی دست می زنیم یا پا می کوبیم و یا سر تکان می دهیم.


تفاوت بیت و ریتم

اگه بخوام به زبان ساده بگم بیت تعداد ضرب هایی که در یک میزان و زمان مشخص تولید میشوند میگویند که ریتم میاد این محدوده زمانی رو که مشخص شده و در اختیار دارد رو به شیوه های مختلف که بستگی به کسر میزان و سرعت موسیقی دارد را پر میکند .مثل کسر میزان 4/4 ، 6/8 و ...


سبکی از موسیقی به نام بیت(Beat Music)

موسیقی Beat چیست؟ موسیقی بیت یا Beat  گونه ای از موسیقی پاپ و راک است که در اوایل دهه 60 میلادی در بریتانیا رونق گرفت! این سبک تلفیقی از سبکهای Rock & Roll و سبک Rhythm & Blues بود و گروه‌های مطرحی همچون بیتِلز، دیو کلارک فایو، هو ، کینکس و دیگران با استفاده از “موسیقی بیت” جنبشی موسوم به استیلای بریتانیایی را برپا کردند! .نوعی از موسیقیِ پاپ که در آغاز دهۀ ۱۹۶۰ در انگلستان پدید آمد. مِرزی بیت، ناب ترین شکلِ موسیقیِ بیت است. گاه موسیقیِ بیت را هجومِ موسیقاییِ انگلستان به امریکا می دانند. گروه های موسیقیِ بیت مشخصاً آرایش ساده ای دارند که در آن ها گیتار بر سازهای دیگر غالب است و هارمونیِ آوازی و ملودی های ساده و به یادماندنی در آن ها استفاده می شود. بیتل ها (۱۹۶۰ـ۱۹۷۰)، هالیز (۱۹۶۲ـ )، و زامبیز (۱۹۶۲ـ۱۹۶۷) از مشهورترین نماینده های این موسیقی به شمار می آیند.


بیت ساز به چه کسی میگویند(Beater)(بیتر)

طبق موارد گفته شده، موزیک ریتم محور که وابستگی شدیدی به درام دارد را “بیت”، و فرد سازنده این موسیقی را “بیت ساز” می نامند


فرق بیت ساز و تنظیم کننده

بیت ساز فقط میاد ریتم رو بر اساس سرعت و سبک موزیک که بیشتر موارد در سبک رپ و هیپ هاپ هستش تولید میکند البته منظور از ریتم این نیست که فقط یک بیت ساز بیاد لاین درام رو بسازه و بعدش دیگه وظیفه ای در قبال به اتمام رسوندن کار نداشته باشه منظور اینه که درام کار بیس و محور اصلی اون موزیک هستش و قطعأ لاین های دیگری مثل ساز ها و صداهای دیگه هم داخل اون بیت استفاده شده ولی یک تنظیم کننده موسیقی پاپ پایه و اساس کار کردنش بر اساس سازهای instrumental ،آکوردها ،نت ها،اورتو و چیزایی به این شکل هستش چرا چون که کلامی که باید روی اون موزیک قرار بگیره دارای نت هستش که باید روی آکوردها سوار و چفت بشه و غیر از این باشه به اصطلاح فالش به گوش میرسه ولی کلامی که روی یک بیت رپ یا هیپ هاپ قرار میگیره هیچ گونه نت و آکوردی رو نخواهد داشت و هدف اصلی اون خواننده روی اون بیت ضرب و ریتم کار هستش.


بیت سازی یعنی چی ؟(Beat Making)

زیرمجموعه ای از تنظیم و ساخت آهنگ می باشد که امروزه با توجه شدید به موزیک “ترپ”، علاقه مندان به بیت سازی و ساخت بیت روز به روز در حال افزایش است. در مارکت موزیک داخل کشور معمولا دوست داران سبک های رپ، هیپ هاپ، دیسلاو و آر اند بی (R&B)، از عمده طرفداران موزیک بیت می باشند.و این اصطلاح بین همه ی موزیسن ها و دوستان تنظیم کننده باب شده که کلأ به تنظیم موزیک هم "بیت زدن" میگویند.


معنی و مفهوم بیت در موسیقی

در واقع  بیت یه معیار برای سنجش سرعت اجرای موسیقیه.در واقع وقتی میگیم ۵۰ بیت در دقیقه یعنی در هر دقیقه ۵۰ نت سیاه باید اجرا بشه.یه آهنگ میتونه توی هر بیتی اجرا بشه فقط سرعتش متفاوت میشه یعنی بیت کمتر اجرای کندتر و بیت بیشتر اجرای تندتری رو شکل میده.برای درک صحیح تر میتونید از مترونوم استفاده کنید توی google play و بازار و app store موجوده نمونه های زیادی ازش.حالا اینکه هر بیتی برای چه سبکی میتونه مناسب باشه باز تنوع داخل آن خیلی بالاست.سرعت ضربان قلب معمولا با سرعت بیت موسیقی که داریم گوش میکنیم همگام میشه به همین دلیله که توصیه کردن برای مطالعه زبان یا علوم که نیاز به توجه زیادی دارن از آهنگ هایی با بیت پایین تر استفاده کنید.


بیت دانلودی چیست

بیت یا beat نوعی از Instrumental هست و به نوعی از موسیقی میگن که کلامی در اون بطور کل شنیده نمیشه و این نوع Instrumental آهنگ آماده ای هست که آهنگساز طبق میل و سلیقه شخصیش ساخته و برای فروش ارائه میده شما هم میتونید آهنگی رو که مدنظر دارید پیدا کنید و بخرید. البته سایت های خارجی که تو این زمینه فعالیت میکنن دو نوع فروش دارند یکی Non-Exclusive و یکی هم Exclusive. اولی به این معنیه که این آهنگ انحصارا به شما موقع خرید تعلق نمیگیره و استفاده شما ازش فقط میتونه برای demo و یا سمپلی از کارتون باشه و اجازه فروش مجدد اون و یا هر نوع فروش که اون درش دخیل باشه رو ندارید و فروش دوم هم، آهنگ انحصاری به شما تعلق میگیره و البته قیمت بالایی هم دارند.ولی داخل بسیاری از سایت های داخل کشور از زمانی که موسیقی استودیویی پیشرفت چشم گیری رو داشت بیت های بسیار زیادی در سبک های مختلف به صورت رایگان قرار داده شد و میشه که علاقه مندان به خوانندگی که وسع مالی خوبی ندارند یا به هر دلیل ذیگه ای بتوانند از بیت های رایگان استفاده کنند.

مزایای بیت دانلودی

در چند سال اخیر افرادی که به شدت علاقه مند به خوانندگی هستند و متاسفانه بضاعت مالی خوبی ندارند و مجبورند که موزیک های بی کلام یا به اصطلاح بیت هایی که مد نظر دارند رو از سایت های مختلف دانلود کنند و استفاده کنند که فوایدی که این موضوع داره که 

1-صرفه جویی در هزینه

2-صرفه جویی در وقت

3-حق انتخاب نامحدود در انتخاب سبک،حس موزیک،سرعت کار و فضای کلی کار

4-آماده کردن خود برای پروژه های حرفه ای

5-تمرین کردن با انواع سبک ها و وفق دادن خود با آنها


معایب بیت دانلودی

در چند سال اخیر افرادی که به شدت علاقه مند به خوانندگی هستند و متاسفانه بضاعت مالی خوبی ندارند، دسترسی مناسبی به آرشیو موسیقی بی کلام و دانلود بیت رایگان ندارند. این افراد مجبورند آهنگ‌های بی‌کلام بی‌کیفیت را از سایت‌های خارجی و مشابه ایرانی دانلود نمایند که از یک طرف باعث افت شدید کیفیت پروژه موسیقی آنها و از طرف دیگر به دلیل اینکه طبق شعر و ملودی خودشان ساخته نشده است، سطح کیفی یک خواننده را به شدت کاهش می‌دهد.

1-افت کیفیت کلی کار
2-ضعیف شدن میکس و مسترینگ آهنگ به دلیل نبود پروژه ی موزیک ولاین های آن
3-قانع شدن خواننده به اینکه همیشه از اینجور بیت ها استفاده کنه
4-اینکه آهنگی که با بیت دانلودی اونم به صورت رایگان هر چقد هم که خواننده خوب و عالی خونده باشه با تکست و میکس و مسترینگ قوی و عالی منتشر شده باشه باز اون خواننده نمیتونه روی اون کار 
احساس مالکیت بکنه چرا چون که ممکنه یک خواننده ی دیگه همین کارو با کیفیت و سطح بالاتری منتشر بکنه

نتیجه گیری

در نتیجه توصیه ی من این هستش اگر قصد دارید از بیت دانلودی حالا چه به صورت خریداری شده و چه به صورت رایگان استفاده کنید برای ماکت ، تمرین کردن یا کارهای اولی ای که قصد دارید منتشر 
کنید استفاده کنید که به طور مثال بیت دانلودی برای تازه کارها چه برای خوندن چه برای تکست نوشتن توی هر سبکی بسیار گزینه ی مناسبی هستش ولی از یه جا به بعد که قضیه جدی میشه و کارها
جنبه ی انتشار و حرفه ای بودن پیدا میکنند حتما باید موزیک ها به صورت انحصاری و مستقل برای شخص شما ساخته شود که از همه نظر از لحاظ کیفی هیچ نقص و کم و کاستی داخل پروژه به چشم نیاد.
در نهایت برای همه ی عاشقان موسیقی آرزوی موفقت و تندرستی میکنم و از خدا میخوام که همه به هدفشون برسن و اگر سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح بفرمایید.


نویسنده : رامین بهارستانی

دیدگاه خود را بنویسید