اتوتیون چیست ؟

سلام دوستان عزیز و هنرمندم

خیلی وقتا میان میگن که صدای ما طبیعی نیست صدای ما لیزری شده غیر طبیعی،دستگاهی شده و این قبیل اصطلاحات...

اگه میخوایین جواب همه ی سوال ها رو بدونید تا ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با پلاگین اتوتیون

خب قبل از هر چیز لازم میدونم که یه توضیح راجع به پلاگین اتوتیون یا همون افکت لیزری کردن صدا بهتون بدم 
پلاگین اتوتیون پلاگینی هستش که به صورت مجزا روی DAW یا همون نرم افزارهای آهنگسازی و تنظیم نصب میشه و وظیفه ی فالش گیری صدای خواننده یا حتی سازهایی مثل ویلون ،ساکسیفون و سازهای که فرکانس هایی شبیه به وکال یا همون صدای خواننده دارن رو داره.

ضرورت پلاگین اتوتیون در آهنگ ها

بحث دیگه این هستش که خیلی ها فکر میکنن که پلاگین اتوتیون یا همون افکت لیزری کردن صدای خواننده روی صدای خواننده یا سازها یک امر کاملا سلیقه ای هستش و هیچ ربطی به قانون و قواعد میکس وکال نداره یعنی یا میتونه باشه یا میتونه نباشه،در صورتی که اصلا اینطور نیست ...
حالا ما این موضوع رو بیشتر براتون باز میکنیم تا متوجه ضرورت استفاده از این پلاگین در وکال و سازهای خود بشید.

کوک مطلق

زمانی که یک آهنگ قراره ساخته بشه بعد از مرحله ترانه و ملودی می رسه به مرحله ی تنظیم و چون اغلب کارهایی که توی مارکت موزیک در حال تولید شدن هستن الکترونیک هستن و پایه و اساس کارهای الکترونیک برحسب نرم افزار و امر دیجیتال هستش به همین جهت آهنگهایی که توی این سبک ها تولید میشن به غیر از سازهایی که به صورت سولو یا زنده ضبط شدن و دارن سولونوازی میکنن به نوعی توی کار تمام ادواتی که توی اون تنظیم یا آهنگ دارن ایفای نقش میکنن و به نوعی صدایی رو تولید میکنن نرم افزاری هستن و اصطلاح کوک مطلق گفته میشن،از جمله وی اس تی ها ،سمپل ها،لوپ ها و چیزهای دیگه ای که توی آهنگ استفاده شدن.  برای همین وقتی یک خواننده روی چنین موزیکی میخونه یا نوازنده ای روی چنین موزیکی مینوازه تا قبل از اینکه هیچ عملیاتی در جهت فالش گیری و تیون یا کوک کردن اون انجام نگیره اون صدا روی اون موزیکی که صفر مطلق یا کوک مطلق هست فالش به گوش شما می رسه نه اینکه اون خواننده یا نوازنده فالش خونده باشه یا فلاش نواخته باشه در واقع به گوش شما داره فلاش و ناکوک می رسه.  چون اون خواننده یا نوازنده ممکنه کارشو بسیار کوک و تیون انجام داده ولی روی اون موزیک به گوش شما فالش می رسه،یعنی اگر ما اون وکال یا ساز رو به صورت سولو و بدم موزیک پخش کنیم کاملا میتونیم متوجه بشیم که اون بنده خدا کارشو درست انجام داده ولی به محض روی اون موزیک سوار میشه و پخش میکنیم اون احساس ناخوشایند به ما دست میده و انگار جدا از موزیک اصلی شنیده میشه چون ما اون رو تیون نکردیم.

اتوتیون اولین پلاگین میکس وکال

به همین منظور وقتی قراره میکس وکال یا سازهایی مثل ویلون انجام بشه بعد از مراحل ملوداین کردن یا همون فالش گیری دستی اولین پلاگینی که روی وکال یا ساز قرار میگیره ""اتوتیون"" هستش که باعث میشه صدای خواننده یا ساز چفت و مچ موزیک بشه   و بعد از تیون کردن وکال یا ساز میریم سراغ مراحل بعدی مثل اکولایز کردن کامپرس کردن ،ریورب و دیلی و چیزایی به این شکل...

استفاده از اتوتیون به صورت نا محسوس

البته استفاده از ""اتوتیون"" باید به قدری هوشمندانه و حرفه ای انجام بشه که اصلا کسی متوجه وجود این پلاگین روی صداها نشه،صداها باید کاملا طبیعی تیون یا کوک بشه و جنس اصلی خودش رو از دست نده.


خواننده چه خوب چه بد صداش اتوتیون لازم داره

چون قضیه ""اتوتیون"" ربطی به خوب یا بد بودن صدای خواننده نداره فقط و فقط میزان کم یا زیاد بودن اون روی صدای خواننده ربط به خوب یا بد بودن صدای خواننده داره ولی استفاده کردن یا نکردنش به خوب یا بد بودن صدای خواننده نداره.

استفاده از اتوتیون به دلیل سبک موزیک

جدا از این بحث خیلی از خواننده ها هم هستن که صدای بسیار خوبی دارن ولی سبکشون ایجاب می‌کنه""اتوتیون""بیشتری نسبت به بقیه خواننده روی صداشون استفاده کنن و نمیشه دلیل رو بر این گذاشت که چون صداشون خوب نیست یا بده دارن صداشون رو لیزری میکنن تا معایب صداشون شنیده نشه،چون هایی از خواننده های مطرح کشور دارن به این روش جلو میرن و هیچ مشکلی هم توی جذب مخاطب یا اجرای کنسرت هاشون به وجود نمیاد.

فرکانس های اضافه

به طور مثال یک خواننده جلوی شما داره با گیتار میزنه و میخونه حالا چه تو فضای باز چه تو فضای بسته شما هیچ چیز ناخوشایند یا بدی توی صدای این خواننده یا سازش متوجه نمیشید که توی ذوقتون بخوره مثلا اگه ساز اون کوک نباشه یا فلاش بخونه شما اون لحظه چیز بدی رو احساس نمی کنید به جهت اینکه صدای اون خواننده و سازش داره به در و دیوار و با فرکانس های اضافه به گوش شما می رسه و یا مثلا اگر توی فضای باز خواننده برای شما بخونه با سازش صدای باد یا صدای اتومبیل ها و این جور چیزها باعث میشه که شما صدای تمیزی رو احساس نکنید پس قاعدتأ اگر اون خواننده اون لحظه فالش بخونه یا سازش کوک نباشه شما متوجه نخواهید شد و بسیار هم لذت میبرید.ولی اگه همین خواننده با همون کوک ساز و همون آهنگی که داشته جلو شما میخونده بره توی استودیو بخونه توی محیطی که از لحاظ شکست صدا استاندارد هست یا به اصطلاح آکوستیک هست اون صدا به نظر شما فالش و ناکوک می رسه در صورتی که اون داره به درستی مینوازه و میخونه ولی چون صدای خواننده و ساز بدون فرکانس های اضافه به گوش شما می رسه احساس خوبی ندارید اون لحظه چون تمام نقص های صدا و سازش به گوش شما می رسه.

هیچکس پول نمیده صدای خام تحویل بگیره

به طور مثال من و شما هیچ وقت نمیریم آتلیه عکاسی که اون عکاس با دوربین و لنز چند میلیونی و علمی داره اون عکس رو خام به ما بده.

قاعدتأ وقتی که ما وقت میذاریم و هزینه میکنیم میریم آتلیه عکاسی دوس داریم یه اتفاق حرفه ای روی عکسمون بیفته که با عکس هایی روزانه با گوشیمون می گیریم تفاوت داشته باشه .
صدای خواننده ها هم به همین شکل هست کسی میاد میاد خواننده استودیویی میشه و کار استودیوی منتشر میکنه دوس داره که روی صداش یه سری عملیات ها انجام بشه و صدای واقعیش رو به گوش مردم برسونه بدون فرکانس های اضافه و به صورت حرفه ای .
و دقیقا خواننده هایی هم که تشریف میارن استودیو و میخوان کاری رو انجام بدن همین دید رو دارن دوس دارن صدایی که ازشون منتشر میشه یه صدای حرفه ای باشه صدایی باشه باشه که جنبه ی انتشار داشته باشه و خب با صدایی که توی گوشیشون ضبط میکنن و رکوردهایی که هیچ کیفیتی ندارن ضبط کردن یه مدت فرق داشته باشه.

نتیجه گیری

پس ما نتیجه میگیریم که صدای هر خواننده ای داره توی استودیو فعالیت میکنه خام نیست و یه سری عملیات ها روی صداش انجام شده.
در مطالب بعد در مورد نحوه ی صحیح استفاده از""اتوتیون"" و تمام امکاناتش صبحبت خواهیم کرد.


تا مطالب بعدی در پناه حق
خدانگهدار 


نویسنده : رامین بهارستانی

2 دیدگاه

1401/12/03
عباس مرشدی
سؤال راجب افکت وکال ارگ

عرض سلام و احترام.. آیا امکان اتوتبون توسط وکال ارگ در اجرای لایو وجود دارد یا یک افکتی که نزدیک به تیون باشه در وکال pa700 وجود داره و میشه در اجرای لایو استفاده کرد؟

پاسخ
1400/08/03
ali
یک سوال

سلام ی سوال داشتم اگ خواننده کاملا کوک بخونه حتی فرض میگیریم که یک سنت هم این ور و اون ور نمیخونه ولی باز انگار صدا از موسیقی جدا شنیده میشه پس اتوتیون چیکار میکنه که صدا رو با موزیک مچ میکنه شاید همون چند سنت فالشی رو درست میکنه تا روی فرکانس دقیق نت خونده شه آیا درست میگم؟؟؟؟؟؟

پاسخ
1400/08/04
رامین بهارستانی ادمین
پاسخ

سلام چنین چیزی امکان نداره که یک خواننده بتونه کوک بخونه جوری که چند سنت هم بالا پایین نشه ،اما فرض میگیریم که مثلا تونسته و خونده ،چون دقیقا کاری که قبلا از اتوتیون انجام میشه (تیون دستی) میاد همین کارو میکنه که به صورت طبیعی صدا تیون و کوک بشه اما باز هم قبل از قرار اتوتیون روی وکال ،بازم صدا جدا و ناکوک روی موزیک شنیده میشه و به همون دلایلی که توی ویدیو و مقاله عرض کردم.

دیدگاه خود را بنویسید